Education First rusza z pierwszą w Polsce kampanią rekrutacyjną na Instagramie

EF Education First rozpoczyna kampanię rekrutacyjną skierowaną do maturzystów. W ramach działań marketingowych EF od 21 maja prowadzi rekrutację na „Testera Wyjazdów Językowych”, który wyjedzie na 4 tygodnie do Singapuru i zgarnie 5000 złotych pensji. To pierwsza w Polsce kampania rekrutacyjna przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzia Direct Message na Instagramie. Działania zostały również oparte na platformie Facebook oraz przy wsparciu influencerów.

Rekrutacja rozpoczęła się 21 maja, a jej pierwszy etap potrwa do 17 czerwca. Akcja została zainicjowana z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Organizatorzy będą wysyłać w wiadomościach prywatnych na Facebooku i Instagramie zadanie do wykonania przez uczestników rekrutacji. Do kampanii została zaproszona grupa ambasadorów, która zasiadła w gronie jury, a mianowicie Wiktoria Gąsiewska (@wiktoria_gasiewska), Dominik Bakuła (@dominikbakula), Aleksandra Furka (@olciiak) oraz Aleksandra Pawlik (@alexmandostyle).  Ponadto do udziału w kampanii zaproszono 25 influencerów i micro-influencerów, którzy będą odpowiedzialni za wsparcie kampanii.
 

 

Do zgarnięcia praca marzeń

Na co może liczyć zwycięzca? W ramach pracy marzeń czeka na niego czterotygodniowy wyjazd do Singapuru, połączony ze zwiedzaniem, poznawaniem kultury i nawiązywaniem międzynarodowych znajomości. Ponadto „Tester Wyjazdów Językowych” przejdzie kurs języka angielskiego zakończony certyfikatem i otrzyma pensję w wysokości 5000 zł. Obowiązki przyszłego pracownika? Poza świetną zabawą będzie odpowiedzialny za tworzenie relacji na kanale @efpolska na Instagramie.
 

Rekrutacja przez media społecznościowe

“Celem kampanii jest dotarcie w niestandardowy sposób do młodych ludzi, w naturalnym dla nich środowisku, czyli w mediach społecznościowych. Chcemy pokazać korzyści, jakie płyną z przyswajania języka podczas wyjazdów językowych, które są połączeniem podróży z poznaniem kultury i miejsca.” – mówi Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First.

“Postanowiliśmy jako pierwsi w Polsce poprowadzić kampanię rekrutacyjną za pomocą platformy Instagram, aby skrócić dystans do młodych ludzi i trafić do nich tam, gdzie przebywają najczęściej. Na potrzeby akcji stworzyliśmy aplikację, która będzie automatycznie kontaktować się z użytkownikami poprzez Direct Message na Instagramie.” – podsumowuje Jacek Jackowski, Account Director w Social Leaders

 
Za realizację kampanii „Tester wyjazdów językowych” odpowiadają dwie agencje: Social Leaders i Remarkable Ones. Za koncept kreatywny odpowiada Martyna Zarembska, a za egzekucję i strategię działań z influencerami Mateusz Bojanowski.W ramach kampanii powstał landing page oraz spot, który będzie promował kampanię za pośrednictwem YouTuba, Facebooka i Instagrama.
 

EF Education First to międzynarodowa szkoła językowa specjalizująca się w zagranicznych kursach językowych, których celem jest połączenie podróży z poznawaniem języka. Posiada 580 szkół w 116 krajach na całym świecie. Od ponad 50 lat sprawia, że ludzie w każdym wieku mogą rozwinąć skrzydła i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Remarkable Ones to agencja dedykująca swoje usługi komunikacyjne firmom z obszaru innowacyjnych technologii i startupom. Oferuje usługi najbardziej poszukiwane przez innowacyjne firmy technologiczne – efektywną komunikację z polskimi i zagranicznymi mediami oraz liderami opinii i skuteczne działania content marketingowe. Wśród klientów firmy są m.in. TomTom Telematics, Beesfund.com, Brainly, Immersion, SaasGenius, MyRendi.
 
Social Leaders to agencja kreatywno-strategiczna. Media społecznościowe mają opanowane do perfekcji, a ich limitem jest tylko wyobraźnia. Planują i realizują kampanie digitalowe z wykorzystaniem skutecznej strategii komunikacyjnej i tajników social ads. Zaufali im m.in.: Deloitte, PKP Intercity, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Robico.

Urszula Kopeć

PR Asisstant

Udostępnij

Polecane posty

6 przykazań mądrego Social Media Managera

Potknięcie komunikacyjne, wadliwy produkt, złośliwy klient – potencjalnie każda z tych rzeczy może wywołać social mediowy kryzys. Jeśli dodatkowo screen negatywnego komentarza, pozostawionego bez reakcji

czytaj wpis

Nowe twarze w agencji Social Leaders

Do działu Client Service dołączyły dwie nowe Creative Project Managerki. Marta Krawczyk i Klaudia Miłoszewska będą odpowiedzialne za obsługę nowych i obecnych klientów agencji oraz

czytaj wpis